Δύο παίκτες του Παναθηναϊκού σκόραραν σε διεθνές φιλικό της... ΑΕΚ!!!

Βρισκόμαστε στο 1931 και διαβάζουμε λεπτομέρειες για ένα διεθνή φιλικό αγώνα της ΑΕΚ, κόντρα στην φημισμένη Ουγγρική Μποτσκάι, στο γήπεδο του Παναθηναϊκού. Το εντυπωσιακό δεν ήταν μόνο στο αποτέλεσμα (2-2) όσο στο ότι η ΑΕΚ είχε ενισχυθεί με τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού (!) στον αγώνα! Και μάλιστα τα τέρματα της "Ένωσης" τα είχαν πετύχει οι δύο "πράσινοι"...

Ο αγώνας έγινε στις 18 Μαρτίου του 1931. Κι αφού προσπεράσουμε την "δραματική φάση" που περιγράφει η λεζάντα της φωτογραφίας, θα προχωρήσουμε στο ρεπορτάζ, χωρίς να γράφουμε πολλά εμείς. Μόνο τα αποκόμματα θα σας παρουσιάζουμε.

Κατ' αρχήν να πούμε ότι δεν υπήρχε πολύς κόσμος και οι αιτίες περιγράφονται παρακάτω:

Η ΑΕΚ ενισχύθηκε με τους Τσολίνα, Ανδρίτσο και Ρόκο, αλλά και πάλι είχε απουσίες. Και μπορούμε να διαβάσουμε το πως είχε διαμορφωθεί η σύνθεσή της.

Πάμε και στην περιγραφή του αγώνα. Αφού πρώτα σας πούμε ότι διαιτητής ορίστηκε ένας... συνοδός της Ουγγρικής ομάδας.

Τελικά γίνονταν ωραία πράγματα τότε.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Ούγγροι κάνουν το 1-0

Η ΑΕΚ όμως δεν το βάζει κάτω, ούτε απογοητεύεται. Λίγο αργότερα, ισοφαρίζει σε 1-1/με σκόρερ έναν παίκτη από τους τρεις του Παναθηναϊκού! Τον Τσολίνα...

Η ΑΕΚ έχει πάρει... φωτιά. Και με σκόρερ τον Ρόκο (επίσης παίκτη του Παναθηναϊκού) προηγήθηκε με 2-1.

Οι Ούγγροι αντέδρασαν. Προφανώς ταρακουνήθηκαν ότι θα έχαναν τον αγώνα και ισοφάρισαν ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ας περάσουμε και στους διακριθέντες

Σουρέλ... Τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού ενίσχυσαν την ΑΕΚ σε διεθνές φιλικό κόντρα στην Ουγγρική Μπότσκαϊ. Σκόραραν για την ΑΕΚ οι δύο παίκτες του Παναθηναϊκού σε αγώνα που έγινε στο γήπεδο των "πράσινων"!

Ή αλλιώς τότε που το ποδόσφαιρο ήταν αλλιώς. Και ήταν όντως τρόπος διασκέδασης.

Πηγή: Εφημερίδα "Ελεύθερος Άνθρωπος" (Μάρτιος 1931)